Parafia Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego z Padwy w Wodzisławiu Śląskim


Parafia Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego z Padwy jest aktywną wspólnotą rzymskokatolicką, która mieści się w Wodzisławiu Śląskim, w malowniczej dzielnicy Jedłownik. Ta parafia należy do dekanatu wodzisławskiego, spełniając ważną rolę w życiu religijnym lokalnej społeczności.

W ramach swojej działalności, parafia angażuje się w różne inicjatywy, które mają na celu umacnianie wiary oraz wspieranie mieszkańców regionu, oferując im duchowe wsparcie i różnorodne programy.

Historia

Wieś Jedłownik, znana już od 1239 roku, kryje w sobie bogatą historię. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że komes Gosław, właściciel wsi, ufundował kościół we wczesnych latach XIII wieku, w swojej rodzinnej siedzibie – Jedłowniku. Miejsce to, położone u wylotu Bramy Morawskiej, jest często wymieniane w starych podaniach jako jedna z najstarszych miejscowości na Śląsku. Co ciekawe, mimo bliskości Wodzisławia, na pewno od XIII wieku istniała tu samodzielna parafia.

Legendarnie powstanie kaplicy w Jedłowniku przypisuje się czasom św. Cyryla i Metodego. Wspomniana została również w spisie świętopietrza wykonanym przez archidiakona opolskiego Mikołaja Wolffa w 1447 roku, gdzie figurowała pod nazwą Gedlaw wśród innych parafii archiprezbiteratu (dekanatu) w Żorach. W XVI wieku parafia weszła w skład nowoutworzonego dekanatu wodzisławskiego.

Dawny drewniany kościół parafialny, odbudowany w I połowie XVII wieku, pierwotnie był poświęcony św. Markowi. W 1688 roku do patronów dołączyła św. Barbara, jednak w 1697 roku pozostał tylko św. Marek. W XVIII wieku św. Marek znika z pamięci i znów patronką kościoła staje się św. Barbara. W 1885 roku kościół przeszedł renowację.

Od 1946 roku parafia administracyjnie przynależy do Wodzisławia Śląskiego. W 1974 roku, w związku z budową nowego kościoła, władze komunistyczne podjęły decyzję o przeniesieniu starego zabytkowego kościoła do Jastrzębia-Zdroju, gdzie został poświęcony 3 grudnia tego samego roku. Obecny kościół Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego z Padwy zbudowano w latach 1949-1952, a jego poświęcenie miało miejsce 21 września 1952 roku, dokonane przez biskupa koadiutora Herberta Bednorza. Projektantem budowli był Hanak z Olzy, natomiast wnętrze kościoła zaprojektował artysta plastyk Józef Kołodziejczyk.

Obecnie parafia liczy około 3600 wiernych, a proboszczem jest ks. Piotr Berger. Do parafii należą oprócz Jedłownika, Jedłownik Osiedle, Turzyczka oraz Karkoszka. W przeszłości parafia w Jedłowniku obejmowała także wsie Turza Śląska oraz Czyżowice.

Grupy parafialne

W obrębie parafii funkcjonuje szereg różnych grup parafialnych, które angażują wiernych w różnorodne działania społeczno-religijne. Poniżej przedstawiamy listę tych grup:

  • Ruch Szensztacki,
  • Nadzwyczajni Szafarze Komunii,
  • Brać Górnicza,
  • Oaza,
  • Ministranci,
  • Dzieci Maryi,
  • Chór Jutrzenka,
  • Żywy Różaniec,
  • Seniorzy,
  • Koło Misyjne,
  • Legion Maryi,
  • Ojciec Pio.

Przypisy

  1. Nowi proboszczowie i administratorzy w archidiecezji - także w Tychach [online], www.tychy.info, 02.06.2024 r. [dostęp 08.10.2024 r.]
  2. Proboszczowie z naszego regionu przechodzą na emeryturę. Wśród nich ks. Eugeniusz Króliczek [online], www.tuwodzislaw.pl [dostęp 08.10.2024 r.]
  3. Parafia MB Wszechpośredniczki Łask i Św. Antoniego w Jedłowniku. parafiajedlownik.katowice.opoka.org.pl. [dostęp 29.07.2023 r.]
  4. Registrum denarii sancti Petri in archidiaconatu Opoliensi sub anno domini MCCCCXLVII per dominum Nicolaum Wolff decretorum doctorem, archidiaconum Opoliensem, ex commisione reverendi in Christo patris ac domini Conradi episcopi Wratislaviensis, sedis apostolice collectoris, collecti. „Zeitschrift des Vereins für Geschichte und Alterthum Schlesiens”. 27, s. 372-373, 1893. Breslau: H. Markgraf.

Oceń: Parafia Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego z Padwy w Wodzisławiu Śląskim

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:15